Local Sports
Subscribe To This Feed View All
IESA 8th Grade State Volleyball Tournaments Begin Friday, March 15

 

2019 Eighth Grade Volleyball State Tournaments Begin Friday

 

For the 13th time in Illinois Elementary School Association (IESA) history four champions will be crowned in the eighth grade girls volleyball state tournament series. Competition in the Class 1A, 2A, 3A and 4A state final tournaments begins Friday (March 15) and concludes Saturday (March 16) at four sites.

 

Class 1A will be played at Pana High School; Class 2A will be played at Auburn High School; Tolono Unity Junior High School will be the site of Class 3A; and Mt. Zion High School will host Class 4A.

 

The time schedule for all four tournaments will be the same for all four classes. There will be four quarterfinal matches that will be played on Friday starting at 4:30 p.m. The two semifinal matches will then be held on Saturday starting at 11:00 a.m. and 12:15 p.m. Third place and championship matches will also be played on Saturday with the third place match set for 2:00 p.m. and the championship match scheduled for 3:15 p.m.

 

Any changes in the playing status of each of the four tournaments will be posted on the IESA website and scores will be updated throughout the day at www.iesa.org as each tournament progresses.  

 

The price of admission Friday is $5.00 for adults and $2.00 for seniors (62 and over) and students (K-8) and is good for all games Friday.  Children younger than kindergarten are admitted free. The price of admission for all day on Saturday for the semifinals and the third place and championship games will be $7.00 for adults and $3.00 for seniors and students (K-8).  Children younger than kindergarten again are admitted free. Fans attending the games Saturday will receive a wristband that is to be worn all day and will be used for entry into that respective state final site only throughout the day.  It will not be honored at any other 8th grade state final site.

 

IESA Girls Volleyball began in 1976.  There was one-class competition from 1976-84 and in 1985, the state series was divided into Class A and Class AA by school size. From 1989-2006, there were two classes at the state series for both seventh grade and eighth grade.  Beginning in 2007, the seventh and eighth grade series were divided into four classes.

 

Complete pairings for each state final, plus the FanZone, can be found at www.iesa.org.  Click on the Volleyball link at the top of the IESA website home page.

 

Here is a look at the schedule for each of the 8th grade state final tournaments:

 

Class 1A @ Pana High School

Friday, March 15

Match 1 4:30 p.m.       Peoria Limestone Walters (15-5) vs. Morrisonville JHS (20-2)

Match 2 5:45 p.m.       Findlay Okaw Valley (16-3) vs. Pontiac St. Maryâ?Ts (23-1)

Match 3 7:00 p.m.       Hartsburg-Emden (18-2) vs. Lincoln West Lincoln-Broadwell (18-3)

Match 4 8:15 p.m.       Ottawa Marquette (20-1) vs. Royal Prairieview Ogden (18-7)

 

Saturday, March 16

Match 5 11:00 a.m.      Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Match 6 12:15 p.m.      Winner Match 3 vs. Winner Match 4

Match 7 2:00 p.m.       Loser Match 5 vs. Loser Match 6 (Third Place)

Match 8 3:15 p.m.       Winner Match 5 vs. Winner Match 6 (Championship)

 

Class 2A @ Auburn High School

Friday, March 15

Match 1 4:30 p.m.       Mendon Unity (16-6) vs. Lexington (17-4)

Match 2 5:45 p.m.       Mt. Pulaski (23-4) vs. Raymond Lincolnwood (17-2)

Match 3 7:00 p.m.       Effingham St. Anthony (17-8) vs. Peoria Heights St. Thomas (14-3)

Match 4 8:15 p.m.       Gardner (19-3) vs. Kewanee Wethersfield (20-0)

 

Saturday, March 16

Match 5 11:00 a.m.      Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Match 6 12:15 p.m.      Winner Match 3 vs. Winner Match 4

Match 7 2:00 p.m.       Loser Match 5 vs. Loser Match 6 (Third Place)

Match 8 3:15 p.m.       Winner Match 5 vs. Winner Match 6 (Championship)

 

Class 3A @ Tolono Unity Junior High School

Friday, March 15

Match 1 4:30 p.m.       Downs Tri-Valley (21-2) vs. Staunton (24-2)

Match 2 5:45 p.m.       St. Joseph (19-3) vs. Quincy St. Peter (17-0)

Match 3 7:00 p.m.       Beecher (18-3) vs. Shelbyville Mouton (22-2)

Match 4 8:15 p.m.       Mossville (24-0) vs. Eureka (21-5)

 

Saturday, March 16

Match 5 11:00 a.m.      Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Match 6 12:15 p.m.      Winner Match 3 vs. Winner Match 4

Match 7 2:00 p.m.       Loser Match 5 vs. Loser Match 6 (Third Place)

Match 8 3:15 p.m.       Winner Match 5 vs. Winner Match 6 (Championship)

 

Class 4A @ Mt. Zion High School

Friday, March 15

Match 1 4:30 p.m.       Champaign Edison (25-2) vs. Coal City (17-2)

Match 2 5:45 p.m.       Flossmoor Parker (17-3) vs. Frankfort Hickory Creek (20-0)

Match 3 7:00 p.m.       Roxana (23-0) vs. Vernon Hills Hawthorn South (15-0)

Match 4 8:15 p.m.       Macomb (17-2) vs. Normal Kingsley (26-0)

 

Saturday, March 16

Match 5 11:00 a.m.      Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Match 6 12:15 p.m.      Winner Match 3 vs. Winner Match 4

Match 7 2:00 p.m.       Loser Match 5 vs. Loser Match 6 (Third Place)

Match 8 3:15 p.m.       Winner Match 5 vs. Winner Match 6 (Championship)